KOMBËTARJA

Sondazh/ Odise Roshi dhe Strakosha triumfojnë për vitin që lamë pas

Sondazh/ Odise Roshi dhe Strakosha triumfojnë për vitin që lamë pas

KOMBËTARJA
Talentet.eu/com  dhe  Zyra e zbulimit të talentëve në bashkëpunim me shumë Media të tjera sportive shpallin Lojtarin më të mirë për  vitin 2017. ODISE ROSHI zgjidhet lojtari më i mirë dhe Talenti i vitit THOMAS STRAKOSHA Vëndin e dytë si lojtari më i mirë e rrëmben Eros Grezda dhe ne vënd të tretë rënditet Elsied Hysaj. Ndërsa nga talentët vëndin e dyte e zë  Liridon Latifi dhe në vënd të tretë Ivan Balliu. Talentet.eu /com dhe Zyra e zbulimit të talenteve organizon dhënien e këtij çmimi që nga viti 2004 dhe për shumë vite ndër të vetmit . Në ndyshim nga vitet e tjera që Lojtari dhe talenti më i mirë është votuar vetëm online në Web faqe të ndyshme sportve , këtë vit është votuar gjithashtu onlin, por edhe nga gazetarë sportiv, drejtues të portaleve sportive , trajnerë të nd
Meta thërret ambasadoren kroate rreth ekstradimit të Ballistit në Serbi

Meta thërret ambasadoren kroate rreth ekstradimit të Ballistit në Serbi

KOMBËTARJA
Një ditë pasi Gjykata e Lartë kroate i hapi rrugën ekstradimit të Ismail Morinës në Serbi, Presidenti Ilir Meta ka thirrur në takim ambasadoren kroate në Shqipëri, Sanja Bujas Juraga.   Mësohet se kreu i shtetit i ka shprehur shqetësimin për rrezikimin e jetës së Morinës në rast ekstradimi, dhe mosgarantimin e një procesi të drejtë. Ndërkohë, nga Beogradi, ministrja serbe e Drejtësisë Nela Kuburoviç i quan spekulime deklaratat se për Morinën nuk do të bëhet një gjyq i paanshëm. Ajo deklaron se gjykatat serbe do t’i garantojnë një gjykim të drejtë Ismail Morinës. “Sa i përket çështjes, duhet të presim vendimin e Ministrisë së Drejtësisë kroate, por besoj se Morina do të ekstradohet, në mënyrë që të fillojnë procedurat në Gjykatën e Lartë në Beograd”, tha Nela Kuburovic, min
Kombëtarja shqiptare gjen selektorin e ri?

Kombëtarja shqiptare gjen selektorin e ri?

KOMBËTARJA
Federata Shqiptare e Futbollit (FSHF) tash e disa ditë është duke vazhduar gjuetinë për të përzgjedhur pasardhësin e Gianni De Biasit. Në mediat italiane janë lakuar shumë emra dhe një sërë kandidatësh kanë dalë në skenë. “Panorama Sport” ka mësuar edhe prapaskenat e fundit në lidhje me situatën e drejtuesve të lartë të federatës në lidhje me këtë çështje. Clarence Seedorf Holandezi është një nga preferencat kryesore të Armand Dukës. Kreu i FSHF-së është i prirur për t’ia besuar ish-milanistit bankinën e Kombëtares. Jo vetëm kaq, por burime të “Panorama Sport” kanë bërë me dije faktin se palët janë takuar dhe kanë diskutuar për këtë mundësi. Prapaskena e këtij takimi ka të bëjë me faktin se holandezit nuk i ka pëlqyer “ultimatumi” i vendosur nga federata për arritjen e kualifikimi
ZYRTARE: Caktohet stadiumi për ndeshjen Maqedoni – Shqipëri!

ZYRTARE: Caktohet stadiumi për ndeshjen Maqedoni – Shqipëri!

KOMBËTARJA
Tashmë është zyrtare: ndeshja kualifikuese e Botërorit ndërmjet Maqedonisë dhe Shqipërisë më 5 Shtator do të luhet në Strumicë. Ndërsa lajmi pritet të zyrtarizohet nga Federata Maqedonase, ai është konfirmuar paraprakisht nga gazeta “Makedonski Sport”. Sipas të përditshmes, UEFA pranoi kërkesën e bërë nga FFM, duke aprovuar zhvillimin e ndeshjes kualifikuese në Strumicë, që është qyteti më i largët lindor nga Shqipëria dhe ndodhet pranë kufirit me Bullgarinë. Ky është qyteti ku ka lindur kapiteni i maqedonasve, Goran Pandev, ndërsa të enjten që kaloi në stadiumin “Mladost” luajti edhe Shkëndija e Tetovës, që fitoi 3-0 përballë Dacias në turin e parë kualifikues të Europa League. Në këtë mënyrë, realizohet ideja 2-vjeçare e maqedonasve, që prej hedhjes së shortit dhe pozicionimit n
ZYRTARE: Armand Duka me angazhim në UEFA

ZYRTARE: Armand Duka me angazhim në UEFA

KOMBËTARJA
Duke filluar nga data 1 Korrik 2017, Presidenti i FSHF-së Armand Duka do të jetë me një pozicion të ri, në Komisionet e organizmit të futbollit europian, me detyrën e nën/kryetarit të Komitetit “Hattrick” në UEFA. Ky është një vlerësim i lartë në drejtim të kreut të futbollit për këtë përgjegjësi të re, duke marrë parasysh këtu edhe faktin që krytarët dhe nën/kryetarët e Komiteteve të UEFA-s janë përgjithësisht, edhe anëtarë të Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s. Ky vlerësim vjen pas jo pak vitesh eksperiencë në poste të tilla të vetë kreut të FSHF-së, si zv/Kryetar i Parë i Komiteteve ndër më të rendësishmit të UEFA-s, Komiteti i Federatave Kombëtare, por edhe te Komiteti i Kompeticioneve të Ekipeve Kombëtare, në të cilat Presidenti Armand Duka ka qenë pjesë e tyre, dhe ku ndër vendimet kr
Shqipëria luan edhe miqësoren jashtë, zyrtarizohet ora dhe vendi i ndeshjes me Luksemburgun

Shqipëria luan edhe miqësoren jashtë, zyrtarizohet ora dhe vendi i ndeshjes me Luksemburgun

KOMBËTARJA
Shqipëria luan në muajin qershor një ndeshje shumë të rëndësishme në kualifikueset e Botërorit 2018, kundër Izraelit në transfertë. Trajneri De Biazi ka zgjedhur që të përgatitë këtë sfidë jo vetëm me një grumbullim të gjatë, por edhe duke siguruar një miqësore para duelit, që do të luhet ndaj Luksemburgut. Dy Federatat kishin gjetur prej kohësh gjuhën e përbashkët për zhvillimin e ndeshjes më datë 4 qershor, por vetëm në javën e fundit janë konfirmuar edhe vendi dhe ora e këtij takimi miqësor. Sipas njofitmit të Federatës së Luksemburgut, ndeshja do të zhvillohet në stadiumin “Zhozi Bartel” të Luksemburgut, në orën 19:00. FSHF po detajon planin që përfaqësuesja shqiptare të mblidhet për pak ditë në vendin tonë, para se të udhëtojë drejt Luksemburgut për këtë sfidë. Pas ndesh
Roshi dhe Berisha luajnë në “festën e titullit kampion”, Balaj mbetet në stol

Roshi dhe Berisha luajnë në “festën e titullit kampion”, Balaj mbetet në stol

KOMBËTARJA
Futbollistët shqiptarë që luajnë në Rusi kanë parë sot nga afër festën e titullit kampion, por jo të skuadrës së tyre. Terek Grozni i treshes Balaj-Roshi-Berisha, sot ka luajtur në fushën e Spartakut të Moskës, që kishte siguruar titullin kampion i Rusisë që në javën e kaluar, por nuk kishte mundur të festonte këtë arritje me tifozët. Spartak priste sot Terekun në “Otkrytiye Arena”, të mbushur si për festë dhe ka dhuruar një paraqitje të denjë për një ngjarje të tillë, pasi klubi nuk e fitonte trofeun më të rëndësishëm kombëtar që nga viti 2001. Glushakov shënoi dy gola të shpejtë, ndërsa Promes realizoi në minutën e 74-t për të arritur suksesin 3-0. Futbollistët shqiptarë e filluan ndeshjen nga stoli i rezervave, siç ka ndodhur rregullisht në ndeshjet e fundit. Roshi hyr
Shqipëria humb Ajetin, të premten zyrtarizohet ftesa nga Zvicra

Shqipëria humb Ajetin, të premten zyrtarizohet ftesa nga Zvicra

KOMBËTARJA
Faj i De Biasit sepse e ka mbush sulmin me 5 sulmues dhe nuk le hapsire per super talente Pas vëllezërve Xhaka, Shqipëria dhe Zvicra do të ndajnë edhe vëllezërit Ajeti. I madhi, Arlindi, luan me kuqezinjtë prej dy vitesh dhe ka qenë një ndër protagonistët e Euro 2016. I vogli, Albiani, pritet që shumë shpejt të veshë fanellën e përfaqësueses së Zvicrës, me të cilën duhet theksuar se ka luajtur në të gjitha grupmoshat. Pas një sezoni të shkëlqyer me St. Galen, që bleu për 1 milion franga kartonin e tij nga Augsburgu, vlera e Albian Ajetit është rritur ndjeshëm. Mediat zvicerane fillimisht raportuan sot se Bazeli është gati të riblejë futbollistin, të cilin e largoi një vit e gjysmë më parë. Ndërsa së fundmi, bëhet e ditur se duke u përballur me një krizë të mirëfilltë dëm
Gjimshiti humb finalen e mbijetesës me Avelinon

Gjimshiti humb finalen e mbijetesës me Avelinon

KOMBËTARJA
Avelino do të luajë në finalen e sezonit pa “ministrin e mbrojtjes”. Skuadra e Serisë B që po diskuton mbijetesën në këtë kategori, në fundjavë do të përballet me Latinën ku duhet patjetër të fitojë, por trajneri Novelino i duhet të bëjë llogaritë pa mbrojtësin e Kombëtares shqiptare. Berat Gjimshiti nuk do të jetë në dispozicion të skuadrës së tij për këtë 90-minutësh vendimtar për shkak se është i pezulluar prej kartonëve. Shqiptari ka qenë një pikë e rëndësishme në repartin e prapavijës, sa edhe mediat vendase e kanë cilësuar si “ministrin e mbrojtjes” për skuadrën e Avelinos.
Zbardhet axhenda e Kombëtares, mungon Ansi Agolli

Zbardhet axhenda e Kombëtares, mungon Ansi Agolli

KOMBËTARJA
Kuqezinjtë do të luajnë në qershor një nga ndeshjet më të rëndësishme të edicionit. Pas tri humbjeve radhazi, Shqipëria do të përballet me Izraelin në ndeshjen e radhës kualifikuese për Botërorin “Rusi 2018”. Gazeta “Panorama Sport” ka zbardhur edhe axhendën e kuqezinjve, ndërkohë që një problem për trajnerin do të jetë edhe mungesa e dy titullarëve. Përveç Berishës, edhe Agolli. LISTA Nga sa mësohet, trajneri do të shmangë daljet përpara mediave për të prezantuar listën e të grumbulluarve. Nuk ka ende një komunikim zyrtar, por burimet pranë kombëtares bëjnë me dije se tekniku do të nisë grumbullimin nga Luksemburgut. AXHENDA Burime të besueshme të gazetës “Panorama Sport” pranë skuadrës kombëtare kanë bërë me dije se Shqipëria do të grumbullohet jashtë vendit për