FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR

Lëndohet Ibrahimovic, një muaj jashtë fushave

Lëndohet Ibrahimovic, një muaj jashtë fushave

FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR
Sulmuesi suedez, Zlatan Ibrahimovic nuk ishte në fushë ditën e djeshme për Manchester United. E lëndimin e suedezit e ka konfirmuar edhe trajneri portugez, Jose Mourinho. Sipas numrit një të Manchester United, Zlatan Ibrahimovic do të qëndrojë jashtë fushave për një muaj. “Ibrahimovic është lënduar dhe do të jetë jashtë fushave për një muaj”, ka deklaruar Mourinho. I pyetur nëse pas lëndimit të suedezit a do të kërkojë të blejë futbollistë Mourinho nuk jep një përgjigje të prerë. “Ende nuk e di çfarë të them nëse do të transferojmë ndonjë futbollistë ose jo”, deklaroi portugezi. Ai është i lumtur me skuadrën që ka në dispozicion dhe me sjelljen e futbollistëve të tij. “Jam i lumtur me skuadrën që kam por edhe me sjelljen në fushë të futbollistëve të mijë”, përfundoi Mo
Firma e njohur NIKE zbulon transferimin e Coutinhos te Barcelona, i fton tifozët të personalizojnë fanellën e tij falas deri më 6 janar

Firma e njohur NIKE zbulon transferimin e Coutinhos te Barcelona, i fton tifozët të personalizojnë fanellën e tij falas deri më 6 janar

FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR
Sipas faqes zyrtare të firmës së njohur të veshmbathjeve Nike, ylli brazilian, Philippe Coutinho ka përfunduar transferimin e tij te gjiganti katalunas, Barcelona. E ardhmja e yllit të Liverpoolit ka qenë në ajër dhe mes shumë thashethemeve në Anfield, që nga afati kalimtar i verës kur Redsat hodhën poshtë ofertat që tejkalonin shifrën e 100 milionë funteve për shërbimet e tij. Por tani, duket, se marrëveshja është bërë … gjithmonë nëse faqja zyrtare e internetit e firmës së njohur Nike duhet të besohet. Referimi i reklamës kishte një titull “Ku ndodh magjia” dhe shkruan: “Philippe Coutinho është gati për të ndezur Camp Noun”. “Merr fanellën tuaj të FC Barcelona për sezonin 2017/18 me emrin e ‘magjikut’ në të”. “Vepro shpejt – personalizimi falas vetëm deri në 6 janar”, shkr
NIMAGA MUNGON NË KIEV

NIMAGA MUNGON NË KIEV

FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR, SUPERLIGA SHQIPETARE
Skënderbeu do të luajë pa një prej yjeve të skuadrës, në ndeshjen e parë të grupeve të Europa League, në fushën e Dinamos së Kievit. Bakari Nimaga do të jetë mungesa e vetme e korçarëve për sfidën e kësaj të enjteje në stadiumin “Olimpiyskiy”. Shkak është bërë kartoni i kuq, me të cilin mesfushori nga Mali u ndëshkua në ndeshjen e kthimit në fazën play-off përballë Dinamos së Zagrebit. Për fazën e grupeve, UEFA i anulon të gjithë kartonët e verdhë të marrë gjatë sfidave kualifikuese, por ky rregull nuk aplikohet edhe për kartonët e kuq./shekulli.com.al
SOTIR NINI, REFUZOI KOMBËTAREN, POR SOT PERFUNDON NE LIGËN E DYTË NE IZRAEL.

SOTIR NINI, REFUZOI KOMBËTAREN, POR SOT PERFUNDON NE LIGËN E DYTË NE IZRAEL.

FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR
Rreth dhjetë vite më parë, një djalosh i lindur në Himarë me emrin Sotir Nini shpërtheu në skenën e futbollit grek. Nini arriti të bëhej shumë shpejt pjesë e ekipit të parë të Panathinaikos dhe mori nofkën “Mesi i ri” nga tifozeria e kësaj skuadre. Lojtari, edhe pse i lindur në Shqipëri, nuk ngurroi ta refuzonte fanellën kuqezi pasi e cilësonte veten grek dhe zgjodhi të luante për Greqinë.  Por me kalimin e viteve, nga “Mesi i ri” ai u kthye thjesht në Nini, pasi thuajse nuk përmbushi asnjëherë pritshmërinë në fushën e lojës, në një karrierë që filloi të zbehej gjithnjë e më shumë. Sot, në moshën 27-vjeçare, Sotir Nini e sheh veten në Izrael, ku ka firmosur vetëm tre ditë më pare. Nuk bëhet fjalë për një skuadër elitare apo me pretendime shumë të mëdha, por për Makabi Petah Tikva, një ek
Lacazette do të nënshkruajë kontratë pesëvjeçare në Arsenal

Lacazette do të nënshkruajë kontratë pesëvjeçare në Arsenal

FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR
Alexandre Lacazette do të nënshkruajë me Arsenalin në marrëveshje me vlerë prej 53 milionë euro. “Telefoot” në Francë raporton se sulmuesi do të bëhet përforcimi më i shtrenjtë në histori të “Gunners”, duke e tejkaluar shifrën prej 42 milionë funtesh të paguar për blerjen e Mesut Ozil nga Real Madrid më 2013, përcjell “lajmi.net”. Lacazette do të nënshkruajë kontratë pesëvjeçare në Arsenal
Ventura: Ndaj Shqipërisë kemi nevojë për tifozët!

Ventura: Ndaj Shqipërisë kemi nevojë për tifozët!

BOTËRORI 2018, FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR
Për De Biazin dhe Dukën duhet të jetë një ndeshje jo revanshi, po ku skuadra kuqezi duhet të tregojë vlerat e saj, për të harruar njëherë e mirë Izraelin. E teksa përgatitemi në heshtje, e njëjta gjë s’mund të thuhet për Italinë dhe trajnerin Xhampiero Ventura, që dje ka mbyllur stazhin në Koverçiano të “Kombëtares A emergjente”. Stafi teknik axurr projektohet me vendosmëri të madhe drejt ndeshjes kualifikuese të vlefshme për Botërorin 2018 në Rusi, më 24 mars, në Palermo, Itali-Shqipëri (ora 20:45, në “Renzo Barbera”). “Shqipëria dhe Izraeli janë dy ndeshje thelbësore, ndaj në këto sfida na duhet mbështetja e publikut tonë: sa herë që kemi shkuar në Palermo, Italia s’ka zhgënjyer”, nënvizon trajneri Xhan Piero Ventura, gjatë konferencës përmbyllëse në Koverçiano. Një zgjedhje, pra, jo e r
Celina: I gatshëm për Ligën Premier

Celina: I gatshëm për Ligën Premier

FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR, FUTBOLLISTET SHQIPTARË NË BOTË, PËRFAQESUESJA E KOSOVËS
Bersant Celina ndjen se është gati për ta bërë hapin e radhës në karrierë. “E kam fituar një vit eksperience këtu, por kjo nuk është ligë e nivelit tim. Mendoj se jam i gatshëm për një garë më të rëndësishme”, ka thënë ish-përfaqësuesi i të rinjve të Norvegjisë për të përditshmen norvegjeze “Aftonposten” Ai shpreson të luajë prapë në Ligën Premier, por ka edhe opsione tjera, në rast se City nuk e kthen në skuadër apo skuadrat tjera angleze nuk e duan. “Do të shkoja me kënaqësi për të luajtur në Itali, Spanjë, Gjermani apo edhe në Francë”, nënvizoi Celina. “Nuk kam plan të rri në Holandë. Plani im është të kthehem në City, por të shohim se çka do të ndodhë”, përfundoi ai. /zeri/
Franca publikon listën për ndeshjet me Spanjën dhe Luksemburgun, përsëri mungon Benzema

Franca publikon listën për ndeshjet me Spanjën dhe Luksemburgun, përsëri mungon Benzema

FUTBOLLI NDËRKOMBËTAR
Trajneri i Francës, Didier Deschamps, ka publikuar listën për dy ndeshjet e ardhshme të kombëtares franceze.   Shihet mungesa e Karim Benzemas edhe pse para disa javësh trajneri francez tha se ai mund të kthehet Por në listë nuk mungojnë emrat e rinj. Kylian Mbappe, Benjamin Mendy, Florian Thauvin e Corentin Tolisso, janë ftuar për këto dy ndeshje. Mungon edhe Alexandre Lacazette. Franca do të luajë kund Luksemburgut me 25 mars, ndërsa tri ditë më vonë do të përballet me Spanjën në një ndeshje miqësore.